Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Windows 95 Türkçe

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...
 
Windows 95
     “Geldi”. Bu cümle Microsoft firmasının çıkışıyla ilgili en çok reklam yaptığı, kod adı Chicago olan Windows 95’ in tanıtımı için hazırlamış olduğu basın bülteninin basit ama can alıcı başlangıç cümlesiydi.

     Windows 95 işletim sistemi, Microsoft firması tarafından 24 Ağustos 1995 tarihinde tüm dünya’da aynı anda piyasa sürmüş olduğu, işletim sistemi ailesi Windows’un MS-DOS üzerinde inşa edilen, win.3x den hemen sonra piyasaya çıkardığı gerçek bir işletim sistemi olan dördüncü ana sürümüdür.
 
     Microsoft firması, Windows 95 ile kişisel bilgisayar rüştünü ispat ederek piyasa sürüldüğü ilk beş haftada yedi milyon kopya satarak büyük bir başarıya imza atmıştır.
 
     Windows 95, önceki Windows ve MS-DOS işletim sistemleri için bir yükseltme sistemiydi ve bütün bu işletim sistemlerini tam olarak birleştirebilen ilk işletim sistemi olma özelliğine sahipti ve tek bir bilgisayar üzerinden bütün bu işletim sistemi kullanıcılarına hitap edebilmekteydi.

     Windows 95, OSR2 Türkçe 4.00.1111B sürümü ile Türkçe olarak’ta kullanılmaya başlanmıştır. 

     Dünyada ilk kez bir işletim sistemi tak-çalıştır özelliği ile bilgisayarınıza bağlı donanımların tümünü tanıyabilmekte ve kendi kurulum dosyaları arasında bu donanımların driver’ları varsa otomatik olarak kurmakta, yoksa sizden kurulum için donanımın parçasını istemekteydi. Ancak bütün bu yeni özelliklerin yanında unutulan bir şey vardı ki oda koruması düzgün yapılamamıştı. Kurulumunun çok kolay olmasının yanında acemi ve bilgisayarı kurcalamasını çok seven kullanıcılar açısından çökmesi muhtemel bir işletim sistemi haline gelmiştir.

     Microsoft firması bunun üzerine hiç zaman kaybetmeden birçok hatayı (yaklaşık 120 bin) onarmış olarak Windows 95 in ikinci sürümünü piyasaya çıkarmıştır.

     Windows 95, sağ tık ve masa üstünün ilk kez işlev kazandığı, başlat menüsü, görev çubuğu ve her pencere için ayrı ayrı simge durumunu küçültme, ekranı kaplama ve kapatma düğmelerinin yer aldığı ve Başlat ya da Start düğmesinin, bundan sonraki Windows sürümlerinin vazgeçilmez bir parçası haline gelen ilk işletim sistemiydi. 
 
 
İndir:
Windows 95 Türkçe BENZER İÇERİKLER
Windows 95 Türkçe YAPILAN YORUMLAR