Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Windows 10 Technical Preview MSDN Türkçe ve İngilizce

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...

Windows 10 Technical Preview MSDN Türkçe ve İngilizce

 

Windows 10 Technical Preview

Microsoft’un epey bir süredir beklenen işletim sistemi sonunda tanıtıldı. İşin ilginç yanı ise; Windows 8 ve Windows 8.1’den sonra yeni çıkacak olan işletim sisteminin Windows 9 olarak geleceği düşünülüyordu. Fakat Microsoft herkesi şaşırtarak işletim sistemini Windows 10 adıyla çıkarttı.

Neden Windows 9 değil de Windows 10 adıyla çıktığı ile ilgili ise birçok tahmin bulunmakta. Bunlardan en çok popüler olanı ise şu şekilde; Üçüncü yazılımların çoğu, çalıştığı işletim sistemini kontrol ederken işletim sistemi isminin sadece başlangıcına bakıyor. Haliyle bu şekilde kontrol yapan bir yazlım Windows 9 ile Windows 95‘i ayırt edemeyip karıştırabiliyor. Bu sorun biraz 2000 yılına girdikten sonra çıkan takvim sorununu andırıyor gibi diyebiliriz. Bu nedenden dolayı Microsoft,  Windows 9 yerine Windows 10 adını tercih etmiş olabilir. Microsoft ise bu konu ile ilgili net cevap vermekten kaçınırken, Windows 10 ismiyle ilgili şu şekilde bir açıklama yaptı: “Windows 10, Windows’u bir adım öteye taşıyor. Windows 10, küçük bir değişiklik değil, sayısız kullanıcıyı etkileyecek yeni bir Windows.” 

İsmiyle bile çok konuşulan Windows 10, isminin dışında özellikleriyle de epey dikkat çekecek gibi gözüküyor. Bu özelliklerin en önemlisi ise, Windows 10 ile telefon için ayrı, tablet için ayrı, PC için ayrı bir işletim sistemine gerek kalmayacak. Özetle; Windows 10, Microsoft cihazlarının tamamını kapsayan bir işletim sistemi olacak.
 
Windows 8‘de kaybolan ve birçok kullanıcının tepkisine yol açan Başlat Menüsü de kullanıcıya daha fazla özelleştirme sunan yeni sürüm haliyle geri dönüyor. Sanırım Windows kullanıcılarını en çok sevindiren haber budur herhalde.

Windows 10 Technical Preview MSDN Türkçe ve İngilizce

 

Bir başka değişiklik de Task View özelliği. Windows 8’deki masaüstünden çıkaran modern uygulamalar yerine Windows 10’da daha doğal bir yapı olacak. Bu “Pencereli Uygulamalar” sayesinde, her Windows uygulamasının çalışması yeni pencerede sağlanacak. Bu pencereleri taşıyabilecek, istediğiniz zaman boyutlandırabilecek, uygulama çubuğu sayesinde minimize edebileceksiniz. Açık olan tüm uygulamaları görmek ve onlar arasında geçiş yapabilmek de Snap Assist aracı sayesinde mümkün olacak.

 

Windows 10 Technical Preview MSDN Türkçe ve İngilizce

 

En dikkat çeken özelliklerden birisi de uzun yıllardan sonra, komut satırına CTRL V ile yapıştırma özelliği geliyor. 

 

Windows 10 Technical Preview MSDN Türkçe ve İngilizce

 

Daha önce Windows 10’un her cihazda kullanılabileceğinden bahsetmiştik. Bu konu ile ilgili küçük bir örnek verelim. Cihaza Özel Arayüz özelliği sayesinde; bilgisayar kullanıyorsanız Windows 10 size klasik bir masaüstü arayüzü sunacak. Ama tablet kullanıyorsanız Windows 10, klavyeyi devre dışı bırakarak dokunmatik arayüzüyle tablet moduna geçecek.

 

Windows 10 Technical Preview MSDN Türkçe ve İngilizce

 

Windows 10 Technical Preview MSDN, denemek isteyenlere adından da anlaşılacağı gibi test amaçlı ön izleme sürümüdür.

 
İndir İngilizce:
 
 
Alternatif (Hemen İndir İngilizce)
İndir Türkçe:
 
 
Alternatif (Hemen İndir Türkçe)
Not:
Product key: NKJFK-GPHP7-G8C3J-P6JXR-HQRJR
Windows 10 Technical Preview MSDN Türkçe ve İngilizce BENZER İÇERİKLER
Windows 10 Technical Preview MSDN Türkçe ve İngilizce YAPILAN YORUMLAR